» راز زیبایی و ماندگاری زاموفیلیا

راز زیبایی و ماندگاری زاموفیلیا

زاموفیلیا یا زامیفولیا با نام اختصاری زی زی بومی شرق آفریقاست و این زادگاه با آب و هوای خاص سبب شده این گیاه کم توقع و سازگار با محیط همیشه در حالت استوار و زیبا باقی بماند. شیوه فتوسنتزی خاص این گیاه با نام اختصاری CAM باعث شده تا مانند کاکتوس به راحتی در محیط های کم نور و غیر مرطوب نگهداری شود. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر در مورد این گیاه جذاب بدانید.


این گیاه جذاب با برگ های بیضی شکل به رنگ های سبز روشن و تیره و ابلق و همینطور ساقه های استوانه ای به طول 40 تا 60 سانتی متر نمای زیبایی به مکان ها می‌دهد و اگر شرایط به شکل کاملا ایده آل برای زاموفیلیا فراهم شود این گیاه شما را با گل های برنزی رنگ کوچک شگفت زده می‌کند.


انواع رنگ های زاموفیلیا

 

زاموفیلیا بلک : همانطور که از نام آن پیداست برگهای این گیاه به رنگ بنفش تیره متمایل به سیاه هستند و با توجه به کمیاب بودن، این گیاه از قیمت بالایی برخوردار است.

زاموفیلیا ابلق : زاموفیلیا ابلق دارای برگهای دو رنگ طلایی سبز و یا سفید سبز است که ظاهری بسیار متفاوت به این گیاه می‌دهد.

زاموفیلیا سبز : این نوع زاموفیلیا رایج ترین گونه در بازار است و برگهای چرم مانند و سبز آن طرفداران زیادی دارد.

تکثیر زاموفیلیا

آنچه زاموفیلیا را در میان گیاهان آپارتمانی خاص میکند شیوه جالب تکثیر آن است. زاموفیلیا دارای غده های زیرزمینی به نام ریزوم است که اگر برگ این گیاه را جدا کنید و در خاک بکارید شاهد رشد ریزوم در قسمت پایین برگ که در خاک است خواهید بود. البته باید گفت که این اتفاق ممکن است تا یک ماه طول بکشد و از علل قیمتی بودن این گیاه همین عامل است.

 

شرایط ایده آل گیاه زاموفیلیا شامل موارد زیر است که رعایت آنها سبب رشد سریع و پر شدن گلدان شما می‌شود

آبیاری مناسب زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا به آبیاری کم مقاوم است و تنها عاملی که میتواند این گیاه رو از پا دربیارد آبیاری زیاد خواهد بود پس در آبیاری اون دقت کافی رو داشته باشید. چون این گیاه در ریشه های خودش آب ذخیره میکند و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه خواهد شد. پس بین دو آبیاری اجازه بدین که خاک گلدان کاملا خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید در هر نوبت از آبیاری به مقداری گیاه را آب بدین که آب از زیر گلدان خارج شود و آب خارج شده را دور بریزید. بهترین روش آبیاری ایجاد جزیره برای این گیاه است.

خاک مناسب زاموفیلیا

برای خاک این گیاه میشود از خاک های مخصوص کاکتوس و یا ترکیب خاک برگ + کوکوپیت و پرلیت استفاده کنید در لایه زیرین هم میتوانید از شن استفاده کنید.

نور مناسب زاموفیلیا

زاموفیلیا زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد می سوزد و از بین می رود. همچنین درست است که این گیاه در محیط تاریک هم دوام می آورد و رشد زاموفیلیا در تاریکی متوقف نمی شود، اما با مشخص کردن محل تاریک برای نگهداری از گل زاموفیلیا در منزل، شاهد رشد بسیار کم آن خواهید بود. بنابراین سعی کنید تعادل را در این زمینه حفظ کنید و ساعاتی از روز را که نور خورشید شدت کمی دارد گلدان را پشت پنجره قرار دهید. باقی روز را نیز می توانید زاموفیلیا را در محیطی که تاریک نباشد و به دور از نور غیر مستقیم آفتاب نگه دارید. علاوه بر این از نور فلورسنت نیز می‌توانید برای مراقبت از آن استفاده کنید.

دمای مناسب زاموفیلیا

بهترین دما برای گیاه زاموفیلیا دمای بین 15 الی ۳۰ درجه سانتی گراد است و در صورت گرم شدن بیش از حد بهتر است اطراف گیاه را برای تامین رطوبت آبپاشی کنید. زاموفیلیا گیاهی گرمسیری است و از قرار دادن آن در دماهای پایین به ویژه دمای زیر 8 درجه سانتی گراد خودداری کنید.

کوددهی مناسب زاموفیلیا

کودهای فسفر و پتاس بالا برای تغذیه این گیاه مناسب است چرا که فسفر زیاد باعث رشد ریشه در گیاه خواهد شد و ریزوم های گیاه شما را پرورش خواهد داد و این کار باعث زیاد شدن تعداد برگها در گیاه میشود.کود گلدهی سه بیست هم برای گیاه مناسب است.

تعویض کردن گلدان زاموفیلیا

برای تمامی گیاهان، گلدان کوچک و مناسب اندازه ریشه بهترین گزینه است زیرا انرژی گیاه به جای پراکنده کردن ریشه رد گلدان بزرگ، صرف پاجوش زدن و رشد برگ جدید می‌شود. بنابراین زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه ها از گلدان بیرون زده باشد و بدانید که اگر زودتر این کار را انجام دهید رشد گیاه تا مدت ها متوقف می‌شود.

بیماری های گیاه زاموفیلیا

مشکلاتی که ممکن است برای زاموفیلیا ایجاد شود شامل زرد شدن و ریزش برگ های پایینی، قهو ه‌ای شدن نوک برگ‌ها و همچنین قهوه‌ای شدن خود برگ است. اگر برگهای پایینی زرد شده و میریزند کاملا طبیعی هست چون با بالا رفتن سن گیاه برگهای پیر خواهند ریخت و اگر زرد شدن و ریزش خیلی زیاد بود مشکل در میزان زیاد آبیاری شما می باشد. اگر نوک برگها قهوه ای می‌شود خشکی بیش از حد محیط نگهداری میتونه موجب این اتفاق باشد و باید رطوبت محیط را بالا ببرید. و قهوه ای شدن برگها می‌تواند از آبیاری زیاد باشد پس میزان آبیاری را کاهش دهید.


 

درآخر باید دقت داشت که زاموفیلیا گیاهی سمی محسوب می‌شود و هنگام سر و کله زدن با آن مثل دست زدن به آن و یا تعویض گلدان از دستکش استفاده کنید یا دست خود را با آب و صابون بشورید. ممنون از توجه شما عزیزان.


فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده